Informační portál o světě bezpilotních prostředků

K čemu jsou šedé filtry

Hodně nových majitelů dronů nakupuje takzvané neutrální šedé filtry - a teprve pak se ptá, k čemu jsou vlastně dobré. A protože není špatné takové věci vědět už před nákupem, vznikl tenhle článek.

Neutrální šedé filtry označované zkratkou ND (Neutral Density) souvisejí především s obrazovou (snímkovou) frekvencí videa, takže si nejdříve musíme říci pár slov o této veličině. Udává se ve fps, což znamená frames per second, tedy počet snímků za vteřinu. Snímkovou frekvenci kamery jde do určité míry nastavit, ale ne libovolně. Lepší kamery nabízejí víc možností, obecně ale platí, že čím větší rozlišení videa, tím menší může být maximální hodnota fps.

Obecně slouží šedé filtry k tomu, aby se snížila intenzita světla přicházejícího do objektivu, a tak se prodloužily expoziční časy (snížila rychlost závěrky). U dronů se používají především při natáčení videa v případě, že kamera neumožňuje manuální nastavení expozice, nebo jsou k dispozici jen příliš krátké expoziční časy. Důvod prodlužování expozice je ten, že záběry vyjdou nejlépe, pokud se spodní člen zlomku definujícího rychlost závěrky přibližně rovná dvojnásobku snímkové frekvence kamery (například při 30 fps by měla být rychlost závěrky 1/60 atd.). Aby se toho docílilo, nasadí se šedý filtr s takovou hustotou, aby automatika požadovanou rychlost závěrky nastavila.

Hustota filtru se označuje číslem za písmeny ND následujícím způsobem:

 

tabulka

Typy ND filtrů

značení - zeslabení - snížení EV* - procento propustnosti

ND2 - 1/2 - 1 - 50 %

ND4 - 1/4 - 2 - 25 %

ND8 - 1/8 - 3 - 12,5 %

ND16 - 1/16 - 4 - 6,25 %

ND32 - 1/32 - 5 - 3,125 %

atd.

* EV je číslo udávající korekci expozice

 

U dronů s možností manuálního nastavení expozice v širokém rozsahu (například u DJI Mavic 2, kde lze manuálně měnit rychlost závěrky od 8 vteřin do 1/8000 vteřiny) není používání šedých filtrů k tomuto účelu nutné. Z uvedeného je také patrné, že pro fotografování nemají šedé filtry smysl.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte