Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Minikamera s vysílačkou pro trpasličí drony

Dron bez kamery a videopřenosu není to pravé - a při závodění, FPV létání a filmování to ani nejde. Skutečným trpaslíkem mezi kamerami je Eachine TX navíc integrovaná s vysílačem videosignálu. Nejčastěji je k vidění na minidronu Tiny Whoop, ale prodává se i samostatně.

 

Kamera i s vysílačem svého videosignálu má neuvěřitelnou hmotnost 4,7 gramu a rozměry mince, takže se dá připevnit i na ty nejmenší kvadrokoptéry - a samozřejmě použít pro spoustu dalších účelů. Prodává se ve třech provedeních: s vysílacím výkonem 25 mW (verze TX01), s nastavitelným výkonem 25/50/200 mW (TX02) a s výkonem 200 mW (TX03). Cena všech verzí je stejná: v českém internetovém obchodě Rotorama to je příjemných 619 Kč - a bez dlouhého čekání, jako je tomu u zásilek ze zahraničních e-shopů.

 

obr: Kamera TX02 s vysílačem videosignálu

 

Obrazové parametry jsou u všech tří verzí stejné: zorný úhel 120 stupňů, rozlišení 600 TVL (TVL - TeleVision Lines, tj. řádků). Podle návodu pracuje kamera i při osvětlení jednoho luxu, skutečností je, že šero jí nedělá problémy. Co je pro létání možná ještě důležitější: obraz nezmizí v jasu ani když se v zorném poli objeví silný světelný zdroj. Kvalita obrazu pochopitelně není žádný zázrak, ale na řízení dronu stačí.

Kromě uvedených tří modelů existuje ještě TX04 s vysílacím výkonem 25 mW, rozlišením 700 TVL a videosystémem PAL. Je ještě menší a lehčí: váží 4 gramy. Také stojí skoro o dvě stokoruny méně.

obr: Zkouška kvality obrazu na sedmipalcovém monitoru

 

Kamera i vysílač jsou konstruované na napájení jednočlánkovým lithiovým akumulátorem (1S), manuál ke kameře udává rozsah napájecího napětí 3,2 až 5 V. Vysílač pracuje s frekvencí 5,8 GHz, takže se nehádá s řízením dronu, které většinou používá 2,4 GHz. Je k dispozici volba mezi 5 pásmy s celkem 40 kanály.

Anténa je kruhově polarizovaná čtyřsegmentová (RHCP). Testování ukázalo, že u typů TX01 a TX04 výkon vysílače stačí na létání v prostoru bez překážek (místnost, hala, přehledný dvorek...). TX02 je na tom lépe: i u systému s nejobyčejnější přijímací anténou typu pigtail jde získat obraz přes několik místností nebo dvě patra v cihlovém domě, z domu na protější stranu ulice atd. Měli bychom ale vědět, že podle zdejší legislativy je u kmitočtu 5,8 GHz nejvyšší povolený výkon vysílače 25 mW.

 

obr: Kamera slušně zvládá i šero nebo jasné zdroje světla v zorném poli

 

Ovládání kamery obstarává mikrospínač na horní straně vedle antény. Protože má na starosti víc funkcí (zapínání, volba pásem a kanálů, u modelu TX03 ještě volba výkonu), záleží na tom, jak dlouho tlačítko podržíte; chce to trochu cviku. Prstem to není úplně jednoduché, osvědčila se mi zápalka nebo ulomené párátko (vodivými předměty bych to raději nedělal).

Ovšem nic není zadarmo a i extrémně malé rozměry a hmotnost si na něčem musí vybrat svou daň. Titěrnou minikameru není za co uchopit, ani za co připevnit, na Tiny Whoop se to nejčastěji řeší gumičkou a oboustrannou lepící páskou. Na zahraničních e-shopech jsou také k mání plastové držáky, do nichž se kamera spodní stranou zasune.

 

obr: Testování dosahu

 

Další problém je, že elektroniku nic nechrání, takže je potřeba dávat pozor na vlhkost, nárazy, na možnost zkratu..., no, vlastně skoro na všechno. Pokušení ji do něčeho zapouzdřit, zalít a podobně jsem odolal, protože kamera se při provozu dost zahřívá a nedostatečný odvod tepla by jí nemusel dělat dobře.

To jsou ale jen drobnosti nutně vyplývající z trpasličích rozměrů. I tak má tahle malá a lehká kamera překvapivě dobrý poměr cena - výkon, takže je to úžasná hračka. A zdaleka ne jen pro majitele dronů; fantazii se meze nekladou.

 

Specifikace pro TX01, TX02 a TX03

rozměry elektroniky: 20x13x6 mm

rozměry antény: 22x29 mm

celková hmotnost: 4,6 g

rozlišení: 600 TVL

zorný úhel objektivu: 120 stupňů

udávané minimální osvětlení: 1 lux

napájení: 3,3 až 5 V, 500 mA

vysílač: 5,8 GHz, 5 pásem, 40 kanálů

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte