Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Outdoorové kamery nejen pro drony

Miniaturní odolné kamery, kterým se říká outdoorové, sportovní nebo akční, se používají u amatérských konstrukcí dronů, někdy i při FPV létání a v závodních dronech. Mají pár zajímavých vlastností, kterými kamery vestavěné do dronů leckdy nedisponují (odolnost, širší obrazový úhel objektivu, schopnost současně zaznamenávat video i fotografie, větší nabídka záznamových režimů a podobně), takže nebude na škodu se podívat na  momentální špičku nabídky.

Jsou ostatně i další možnosti, co s nimi dělat: například já některou z nich často používám jako druhou kameru na dronu, protože záběry přes vrtule, nebo části trupu na krajinu pod strojem mohou být příjemným oživením některých videí. Podmínkou je odpružený držák a připevnění na takových místech dronu, kde kamera nebude vadit přijímači satelitního signálu. Velký dron vybalancuje i umístění druhé kamery poměrně daleko od těžiště (i když to zkrátí dobu letu), naproti tomu u malých by měl být v těžišti nebo aspoň blízko něj v ose stroje. Pro drony DJI Mavic se prodávají šikovné úchyty, které se snadno připevní na trup a jde na ně snadno uchytit kromě jiného i miniaturní kameru

Kameru přitom lze použít nejen pro záznam na její paměťovou kartu, ale při troše šikovnosti i obraz přes vysílač předávat operátorovi dronu (FPV).

 

GoPro versus DJI

Samozřejmě tu nejde nezmínit společnost GoPro, jejíž výrobky se staly rozbuškou lidové tvořivosti i častými svědky nejšílenějších podniků a dodnes představuje lídra segmentu outdoorových kamer. Ale protože její nejlepší model GoPro HERO7 nedávno dostal poněkud překvapivou konkurenci v podobě velmi podobné kamerky OSMO Action od předního výrobce dronů DJI, pojmu to jako jejich srovnání.

 

obr: GoPro HERO7

 

Od HERO 7 black se DJI OSMO Action liší jen velmi málo (například druhým displejem vpředu), vynořuje se proto otázka, čím chce DJI značce zavedené v akčních kamerách konkurovat. Jednou z možností je, že chtějí k OSMO action časem nabídnout i dron, stejně jako to už před tím neúspěšně udělala GoPro. Ale teprve budoucnost ukáže, jak je to doopravdy. V každém případě je srovnání obou kamer velmi zajímavé - kromě jiného i pro nápadnou podobnost v základních parametrech:

 

Srovnání GoPro HERO 7 a DJI OSMO Action

hodnota - GoPro HERO 7 black - DJI OSMO Action

rozlišení - 12 Mpx - 12 Mpx

velikost čipu - 1/2,3" - 1/2,3"

objektiv FOV - 123 stupňů - 145 stupňů

max. rozlišení videa - 4K/60fps - 4K/60fps

max. bitrate - 78 Mb/s - 100 Mb/s

vodotěsnost - 10 m - 11 m

cena - 11 000 Kč - 10 000 Kč

Jediný opravdu zřetelný rozdíl je v bitrate, zato ale podstatný: už jsme viděli, že tato veličina má vliv na plynulost záznamu.

 

obr: DJI OSMO

 

DJI není jediný, kdo se do tohoto segmentu vrhl - svého času nevídaný tržní úspěch GoPro vedl k tomu, že té doby vyrábí podobné kamery řada firem. Některé jsou jen levnější napodobeniny GoPro, což ovšem při experimentech s amatérsky vyrobenými drony nemusí vadit, spíš naopak - a ještě ke všemu se vejdou do závěsů a gimbalů pro GoPro. Jde například o kamery Lamax nebo SjCAM. Zajímavé z tohoto hlediska jsou i velmi malé kamery Mobius.

 

Jednopalcová bomba od Sony

Naopak vlastní cestou jde Sony, jejíž outdoorové kamery řady Action Cam mají zcela odlišný tvar: jsou velmi ploché, postavené na výšku a - na rozdíl od kamer GoPro a jejich klonů mají stativový závit.

Společnost Sony ale hlavně nedávno přišla s kamerou, kterou je možné považovat za momentálního krále téhle kategorie: Sony CyberShot DSC-RXO Mark II se sice na první pohled od GoPro Hero 7 nebo DJI OSMO moc neliší, ale její název napovídá, že střeva má jiná. Ve skutečnosti jde o téměř plnohodnotný kompakt vyšší kategorie, včetně objektivu Zeiss Tessar, jednopalcového čipu s 15,3 Mpx, možností synchronizace více kamer, otočného displeje, bitrate 100 Mb/s a dalších vymožeností v miniaturním nárazuvzdorném a vodotěsném těle (vodotěsnost výrobce zaručuje do hloubky 10 m). Velký senzor dává předpoklady k lepší práci v horších světelných podmínkách, což recenze potvrzují.

Tomu ovšem odpovídá i cena, která je oproti GoPro HERO 7 nebo DJI OSMO action dvojnásobná. Přesto si myslím, že se vyplatí - přesně v duchu zkušenosti, která říká, že aby měly fotky a záběry z technického hlediska trvalejší hodnotu, musí se dělat tou nejlepší technikou, na jakou v dané chvíli dosáhneme.

Pokud ale  chcete ušetřit, je ne trhu i o něco levnější a starší verze v jejímž názvu se neskví přídomek Mark II. Liší se především nižším maximálním rozlišením videa jen FullHD (je tu ale možné zaznamenávak 4K přes HDMI výstup na externí paměť)  a tím, že nemá výklopný displej.

 

obr: Sony CyberShot DSC-RXO Mark II

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte