Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Mavic: Když se třese kamera

Hlášku "Gimbal shake error" už asi viděl na displeji ovladače nejeden majitel dronu DJI Mavic. Kamerový záznam je pak obvykle nepoužitelný, ale není třeba hned myslet na servis, výdaje, týdny bez dronu a další nepříjemnosti. Náprava je totiž velmi snadná.

Chyba projevující se třesem kamery a upozorněním "Gimbal shake error"  v levém horním okraji displeje, je prakticky vždycky důsledkem nárazu nebo jiné chyby při zacházení se strojem. Což je docela dobrý důvod, proč hledat jinou možnost nápravy než servis - a to hned z několika důvodů: servis ví, jak jedině Gimbal shake error (dále GSE) vzniká, takže se na to nevztahuje záruka, nápravu si nechá slušně zaplatit a ještě ke všemu budete týdny nebo měsíce bez stroje. Úplně zbytečně, protože všechno spraví jednoduchý a rychlý zásah.

V závěru článku na sebe prozradím, jak jsem nemoc zvanou GSE chytil já, ale nejdřív se podíváme na léčbu, protože ta postižené jistě zajímá víc.

 

obr: Zvlněný a rozostřený obraz při poruše Gimbal shake error

 

Gimbal představuje tak trochu slabinu DJI Mavic, protože díky absenci přistávacích nohou je v něm kamera velmi na ráně. Jeho tenké gumové úchyty značně odlišné od klasických bumperů (masivních gumových válečků v gimbalech jiných typů dronů) na eliminaci vibrací samy o sobě nestačí, proto je tu ještě jedno uchycení. A právě v tom spočívá podstatě problému "Gimbal shake error".

Pokud se vám tato hláška na displeji objeví, často na první pohled vypadá vše v pořádku: dron létá, gimbal reaguje na povely. Na záznamu ale objevíme klasický jelly efekt - vlnění obrazu způsobené chvěním kamery. V extrémním případě (třeba při létání ve větru nebo jiných nepříznivých podmínkách) se navíc obraz často úplně rozostřuje). Jde sice jakžtakž fotografovat (pokud snímků nacvakáme hodně a vyhodíme rozostřené záběry), ale video je k ničemu. Když pak Mavic uchopíme do ruky, zjistíme, že kamera se třese při sebemenším pohybu.

 

obr: Pohled na uchycení gimbalu a kamery u DJI Mavic

 

Původce chyby je nenápadný plíšek, který přidržuje rám gimbalu v jeho závěsu na bumperech (respektive na kouscích gumy, které je tu nahrazují). Nachází se v zadní části uchycení kamery (tj. na straně těla dronu) a ve správné poloze je nad ním. Pokud se po nárazu ocitl pod ním (je rámem zakrytý), gimbal je uvolněný, při každém pohybu se chvěje - a nastala chyba Gimbal shake error. Stává se to zřejmě snadno.

Náprava je velmi jednoduchá. Jednou rukou opatrně skloníme kameru co nejvíc dopředu, druhou neméně opatrně pomocí tenkého šroubováku plíšek přesuneme přes závěs.

Někdy se při nárazu stane, že současně vyskočí i přední část rámu gimbalu a zachytí se z vnějšku o šasí dronu v jeho části nad kamerou. Svádí to k rychlému vrácení do správné polohy - ale to by bylo předčasné. V této poloze máme k plíšku (který je hlavním příčinou problému GSE) lepší přístup, upravíme proto nejdřív výše zmíněným způsobem jeho polohu. Teprve pak opatrně vrátíme na správné místo i rám.

Na fotografii vidíme vše ve správné poloze.

 

obr: Takhle to má vypadat - plíšek je nad rámem gimbalu

 

A teď ještě slíbená historka, jak jsem k problému GSE přišel. Mavic byl předtím v záruční opravně, protože se za letu občas nekontrolovaně chvěl. Vrátil se mi po mnoha týdnech s tím, že žádná závada nebyla nalezena. Chtěl jsem si to tedy ověřit - ale venku vládlo trvale špatné počasí.

Shodou okolností jsem měl zrovna vyklizený jeden pokoj, takže pokušení otestovat stroj doma nešlo odolat. Samozřejmě chyběl signál GPS, takže režim ATTI.

První chybou bylo, že jsem měl dron při startu obrácený přídí k sobě. Druhá chyba byla, že jsem tak trochu zapomněl na senzory v poměrně těsném prostoru. A třetí, že jsem při řízení v jednu chvíli zareagoval opačně, než jsem měl - právě proto, že Mavic byl přídí obrácený ke mě.

Pak už následoval jen start - a v zápětí náraz do zdi, na kterou z jakéhosi důvodu senzory nezareagovaly. Vypadalo to děsivě, ale GSE bylo jediným důsledkem.

To jen abyste věděli, co nedělat. Mimochodem, záhadná chyba, kvůli které šel předtím dron do servisu, se po návratu neprojevila.

 

Jan A. Novák

Jan A. Novák

Publicista a fotograf, který se od dětství snaží fotit to, co většina běžných lidí nemůže vidět. Drony ho tedy nemohly minout.

Internetová stránka: www.novakoviny.eu
Pro psaní komentářů se přihlašte