Informační portál o světě bezpilotních prostředků

Dvě stě studentů z celého světa se na Fakultě elektrotechnické ČVUT učilo létat s drony

Celkem 170 studentů a studentek z šesti světadílů se 1. srpna 2022 sešlo v Praze na Karlově náměstí na IEEE RAS Letní škole  multirobotických systémů. Dalších 40 studentů, pro něž bylo obtížné přicestovat kvůli epidemiologickým nařízením, se k nim připojilo virtuálně. Pořádající Fakulta elektrotechnická ČVUT připravila intenzivní program plný přednášek, seminářů a programování spolupracujících dronů pro všechny, kdo si chtějí prohloubit znalosti v oblasti multirobotických vzdušných systémů. Po čtyřech dnech teorie účastníci uplatní nabyté znalosti při praktických letových ukázkách v pátek 5. srpna 2022 na Císařském ostrově, kde využijí nejmodernější platformy autonomních dronů vyvíjené Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT.

Dron jako autobus

Přeplněné ulice megapolí nutí dopravu mířit do vzduchu, takže projekty létajících taxi schopných odstartovat a přistát kdekoliv už absolvují testovací provoz. Start-upová společnost Kelekona na to ale chce jít jinak: vyvíjí elektrický létající autobus s kolmým startem, který unese 40 lidí nebo 5 tun nákladu.

Polygony pro testování robotických dronů

Současná pravidla pro provoz dronů neumožňují létat dál než na dohled od operátora (VLOS). V nedaleké budoucnosti ale mají bezpilotní stroje dopravovat zboží, či lidi nebo plnit jiné úkoly mnohem dál. To staví jejich vývojáře před problém, jak svá řešení testovat v reálných podmínkách a přitom neporušovat zákon.

Solární dron SolarXOne vydržel dvanáct hodin ve vzduchu

Dron společnosti XSun úspěšně zvládl 12hodinový, plně autonomní let. Demonstroval tak, že je schopen jak autonomního vzletu i přistání, tak i absolvování více než 600 km letu - a to vše za využití obnovitelné solární energie. SolarXOne je schopen letět stovky kilometrů a nést různé senzory, které mají díky solárním článkům dostatek energie. 

ThunderFly: úspěch pro český bezpilotní průmysl

V březnu vyhlásila Evropská agentura pro globální navigační satelitní systémy vyhlásila výherce soutěže MyGalileoDrone, ve které se na 3. místě umístila česká společnost ThunderFly s.r.o. Soutěžila s projektem TF-ATMON, který nabízí řešení problému měření různých atmosférických parametrů in-situ (na místě) a umožňuje provádění měření i za nepříznivých meteorologických podmínek.

Doručování drony vstupuje do nové fáze

O budoucnosti zásobování pomocí dronů asi pochybuje málokdo protože zkonstruovat takové stroje už není problém. Technologie nyní vstupuje do další fáze: musí vyřešit bezpečný pohyb tisíců dronů a to, aby takové služby byly schopné konkurence.

Roste počet dronů pracujících ve stavebnictví

V příštím roce bude podle analytiků Gartneru celosvětově dodáno více než půl milionu podnikových IoT dronů (datově připojených létajících dronů využívaných v podnikové sféře), což představuje nárůst o 50 procent oproti letošnímu roku (2019). Do roku 2023 pak tento segment trhu vzroste na 1,3 milionu kusů.

Ehang testuje dron jako bezpilotní taxi

Dopravní zácpy v městských aglomeracích jsou problém, ale jedna volná cesta pořád zbývá: vzdušný prostor. V některých zemích už testují maxidron Ehang 184 v roli bezpilotního taxi, jehož použití má být snadné: přihlásíte se přes mobilní aplikaci a poblíž vás se z oblohy snese malá kabinka s osmi vrtulemi. Nasednete, na dotykovém displeji vyznačíte cíl a zbytek obstará autopilot...

Drony místo lesních dělníků?

Nápady na využití dronů se rojí jako houby po dešti. Oregonský startup DroneSeed má v plánu je využít pro zalesňování a správu krajiny zničené lesními požáry. Už na to dokonce obdržel i certifikaci od FAA. Vzhledem k tomu, kolik lesních požárů letos v USA proběhlo, se zdá, že by mohlo jít o dobrý nápad. 

Litevský dron umývá okna až 20x rychleji než člověk

Litevská společnost Aerones představila průmyslový dron, který dokáže umývat okna, čistit lopatky větrných elektráren nebo hasit požáry. Nemá sice žádné baterie, ale přesto vydrží ve vzduchu tak dlouho, než je práce hotová. Jak je to možné? Stačí přívodní kabel na napájení a hadice s vodou. 

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

Populární příspěvky

Předpisy pro létání s drony v ČR

29-02-2016 Hits:176631 Legislativa Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Jaké jsou předpisy pro létání s drony v ČR? V tomto článku si rozebereme nejen samotné pře... Read more

AisView - pomocník každého pilota dronu

05-08-2016 Hits:63467 Začínáme Vítek Novák - avatar Vítek Novák

Létáte s dronem a nejste si přesně jisti, kde smíte a kde ne? V takovém případě bychom rád... Read more

Z historie dronů: 1. Neprávem zapomenutý…

23-06-2016 Hits:59668 Vojenské drony Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Historie dronů je starší, než se na první pohled zdá. Jejich kořeny sahají i na naše území... Read more

Seriál: Začínáme s drony: 3. Základy říz…

16-04-2016 Hits:30058 Začínáme Jan A. Novák - avatar Jan A. Novák

Pokud dron umí ještě něco víc než stoupat, klesat a zatáčet, výrobce se nezapomene pochlub... Read more